+ H?ZMETLER
Özbekistan Büyükelçiliği Yatırım ve Ticareti Artırma İşbirliği Toplantısını BTD düzenledi.Toplantıya Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadirov ve Ticaret Müsteşarı Nadir Hashimov davet edildi.

Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO), Özbekistan heyetini ağırladı. Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadirov, Kırıkkaleli iş adamlarını ülkelerine yatırım yapmaya davet etti.

Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO), Özbekistan heyetini ağırladı. Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadirov, Kırıkkaleli iş adamlarını ülkelerine yatırım yapmaya davet etti.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemalettin Akdoğan açılış konuşmasında;
Bir hayal gibi görünen bir çok meselenin bugün yüz yüze gelinen, baş başa konuşabilinecek mekanlara dönüştüğünü söyleyen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemalettin Akdoğan ” Uzun yıllar dünya üzerinde Türklerin varlığını, birliğini sağlayan bizler bir tek bağımsız Türk Cumhuriyeti var iken bugün kardeş ülkelerimizle birlikte bir sürüsüne kavuşmak nasip oldu. Dost ve kardeş ülke olarak gördüğümüz aynı milletin, ayrı ayrı bayrakları altında, ama aynı şeyleri düşünen bugün Özbekistan Büyükelçiliğini ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.
Akdoğan “Adına globalleşen dünya dediğimiz, kendine göre dünyanın küçüldüğü bu ortamda, dünyada dostluğu geliştirecek olan en önemli insan kitlesi bizim tüccar ve tacirimizdir. Dünyanın her tarafına sizlerin gidişi, oralarda olan dostluklarımız, bu dostluklar sayesinde milletler arasındaki barışın gelişmesine vesile olacağı gibi, dünya ticaretiyle birlikte dünyanın insanları birbiri ile bilgi alış verişi yapmak suretiyle de, bu birlikteliklerini pekiştireceklerdir. Bu anlamda bugün Ticaret ve Sanayi Odası olarak bundan sonrada faaliyetlerimize devam edecektir.”
“En önemli işlerimizden birisi iş adamları ve sanayicilerimizin dünyada neler oluyor, dünyadaki iş adamları ile bir araya getirmek sureti ile Kırıkkale’nin kabuğunu kırıp dünyanın her tarafına açılması, dünyada olup bitenleri görmesi, dünya ile entegre olabilmesi için bunu bir başlangıç olarak görüyoruz. Bu başlangıcımızın şehrimize ve sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu anlamda kardeş ülkemiz Özbekistan’ın bizim iş adamlarımıza neler sunduğunu, bizim iş adamlarımızın Özbekistan’a neler sunabileceğini bugün burada meşveret etmiş olacağız. İnşallah inanıyorum ki sayın büyükelçimiz ve sayın müsteşarımız ile birlikte Özbekistan’ın diğer kentlerindeki ticaret odaları ile bu birlikteliklerimizi pekiştireceğiz.”dedi

ÖZBEKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ ULFAT KADİROV’un konuşmasında;
Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu belirten Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadirov, Özbekistan’da Türk iş adamlarının faaliyet göstermeye devam etiğini kaydetti. Ulaşım sıkıntısının Özbekistan’da olmadığını ifade eden Kadirov, ayrıca 4 bine yakın tarihi yerin var olduğunu kaydetti. Tarihi yerlerin sadece Özbek halkının olmadığını tüm Türklere ait olduğunu dile getiren Kadirov, sadece ticaret için değil kültürel gezi olarak da Özbekistan’ı ziyaret edebileceklerini vurguladı.
Hiçbir şekilde vize sorunu olmayacağını, olması durumunda kendilerinin hemen çözeceğini belirten Kadirov, geçtiğimiz yıllarda düzenlenen fuara Türk işadamlarının büyük ilgi gösterdiğini kaydetti. Özbekistan’da 600′den fazla Türk-Özbek ortaklığında şirketin olduğunu vurgulayan Kadirov “Sizleri Özbekistan’da görmek istiyoruz. Kapımız her zaman açıktır” şeklinde konuştu.

ÖZBEKİSTAN DIŞ  TİCARET MÜSTEŞARI NADİR HASHİMOV konuşmasında;


Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığı Ticaret Müsteşarı Nadir Hashimov, dünyayı etkileyen ekonomik krizin ülkelerini çok fazla etkilemediğini ifade eden Hashimov, Özbekistan’da endüstride çok büyük gelişmeler olduğunu belirtti.

Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığı Ticaret Müsteşarı Nadir Hashimov yaptığı sunumda;

Özbekistan ekonomisine genel bir bakış, Özbekistan  dış ticareti ,  Özbekistan’ın dış ticaret Jeografisi, Özbekistan’da finans sektörü, Özbekistan’da doğal kaynaklar, Özbekistan’da yakıt ve gaz endüstrisi, Özbekistan’da pamuk üretimi, Özbekistan’da oto ve otomotiv endüstrisi, uçak sanayi, ulaşım, turizm, genel anlamıyla Özbekistan’da yatırım potansiyeli, Özbekistan’da yabancı yatırımcı istatistikleri, Özbekistan’da ekonomik ve politik gelişmeler, Özbekistan’da yatırım sektörleri, Özbekistan’da vergi imtiyazları, Özbekistan’da enerji fiyatları, Özbekistan Türkiye ilişkileri, Özbekistan ve Türkiye dış ticareti, Özbekistan ve Türkiye işbirliği konularında Kırıkkaleli işadamlarımızı bilgilendirdi.  Özbekistan Gayri Safi Milli Hasılanın arttığını kaydeden Hashimov, Özbekistan denince akla pamuğun geldiğini söyledi. Son yıllarda pamuk ihracatının yüzde 35′ten yüzde 18′lere indiğini dile getiren Hashimov, bunun da nedeninin pamuğun iç pazarda işlenmesi olduğunu ifade etti. Pamuğu hammadde olarak ihraç etmek yerine  mamülle dönüştürüp o şekilde ihraç etmek istediklerini söyledi.
İlk yıllarda devlet garantisi ile gelen yatırımcıların, artık kendilerini hiçbir garanti almadan yatırım yaptıklarını söyleyen Hashimov, yıllık 80 ton altın ürettiklerini, yıllık 65 milyar metreküp doğalgaz işlediklerini ve % 70-80′ini iç tüketimde kullandıklarını geriye kalan kısmı Rusya ve komşu ülkelere verdiklerini kaydetti. Enerjinin çok ucuz olduğunu dile getiren Hashimov, doğalgaz ve elektriğin 3 cent olduğunu 700 kilovat kullanımından sonra daha ucuza geldiğini söyledi.
İşgücüne verilen paranın da çok az olduğunu söyleyen Hashimov, mühendisin veya bir devlet memurunun aylık 200 dolar aldığını kaydetti. Özbekistan’da 1 buçuk milyar dolar Türk yatırımı olduğunu belirten Hashimov, bu yatırımların genelde tekstil, ticaret ve gıda sektöründe olduğunu dile getirdi. Özbekistan’a yatırım yapmak isteyen Kırıkkaleli iş adamlarına her zaman yardımcı olacaklarını söyleyen Hashimov, Kırıkkaleli yatırımcıları Özbekistan’da ağırlamak istediklerini de kaydetti. Ticaret ve Sanayi Odası Seminer Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ekrem Gök de hazır bulundu.