+ H?ZMETLER




Hırvatistan Büyükelçiliği Yatırım ve Ticareti Artırma İşbirliği Toplantısını BTD düzenledi. Toplantıya Hırvatistan Büyükelçisi Gordan Bakota davet edildi.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın davetlisi olarak Kırıkkale’ye gelen Hırvatistan Büyükelçisi Gordan Bakota’yı ağırladık. Ülkesini anlatan Bakota, iş adamlarımızı yatırım için ülkesine davet etti.

KENDİ KENDİNE YETEN 7. İL
Bir takım ziyaretlerde bulunan Bakota ve heyeti, Vali Mustafa B. Demirer ve Belediye Başkanı Veli Korkmaz’la fikir alışverişinde bulundu. Ticaret ve Sanayi Odası’na geçen heyet, burada Kırıkkaleli iş adamlarına ülkelerini tanıttı. Oda Başkanı Cemalettin Akdoğan, bir derginin Türkiye’de yapmış olduğu çalışmadan bahsederek Kırıkkale’nin 81 il içerisinde kendi kendine yeten 7. il olduğunu vurguladı.

BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ LAZIM
Kırıkkale’yi kendi evi gibi gördüğünü belirten Bakota “Çok güzel arkadaşlıklar gördüm. Kırıkkale’deki ilk izlenimim şehrin bir gelişme içinde olması. Her zaman gülümseyen insanlar var. Projeler hayata geçiriyor. Bana göre Kırıkkale çok güzel gelişecek. Birlikte çalışmamız lazım. Şimdi ya da ileriki zamanda iş yapmamız iyi olacak. Görüşmeler çok güzel umarım karşılıklı diyalogumuz gelişir” ifadelerini kullandı.

Kırıkkale'ye gelen Hırvatistan Büyükelçisi Gordan Bakota, şehirde bir dizi ziyarette bulundu. Vali Mustafa Bahrettin Demirer ve Belediye Başkanı Veli Korkmaz'ı ziyaret eden Bakota, iki ülke arasında işbirliği konularında fikir alışverişinde bulundu. NATO konusunda Türkiye'nin kendilerini desteklediğini belirten Bokota, "İki ülkeyi'de Avrupa Birliği'nde görmeyi çok istiyoruz" dedi.

Hırvatistan Büyükelçisi Gordan Bakota, Büyükelçilik Ticaret Bölümünden Vida Skaler, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemalettin Akdoğan, Meclis Başkanı Ekrem Gök ve yönetim kurulu üyeleri ile meclis üyelerinin katıldığı ziyaretlerde iki ülke arasında planlanan işbirliği konularında fikir alışverişinde bulunuldu. İlk olarak Kırıkkale Belediyesine gerçekleştirilen ziyarette Kırıkkale'nin tarihi ve kültürel özellikleri üzerinde duruldu. Ziyarette şehri beğendiğini söyleyen Büyükelçi Gordan Bakota,

Kırıkkale'nin Hırvatistan şehri Split ile büyük benzerlik gösterdiğini açıkladı.
Hırvatistan ile Türkiye'nin aynı Akdeniz ve Balkan kültürünün ortak temsilcileri olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Veli Korkmaz, "Farklılıklarımız da bir anlamda zenginliğimiz. 15 yıl önce Zagreb ve Split'i ziyaret etmiştim. Split çok güzel bir şehir. Kırıkkale'yi de Split'e benzetmeniz bizim için önemli. Şehrimiz Cumhuriyet döneminde kurulmuş bir yer. Mühimmat ve silah sanayinin oluşması ile kurulan bir şehirdir. Kısa vadede geleceği olan bir şehir. Daha iyi bir noktaya gitme noktasında insanımızda ciddi bir istek ve arzu var. Bu potansiyeli iyi değerlendireceğimizi inanıyorum. Hızla gelişen Türkiye ve Hırvatistan'ın bu dönemden sonra işbirliğini geliştireceğine inanıyorum. Sanayi ve Ticarette çok ortak nokta bulacağımızı ümit ediyorum" dedi.

Büyükelçisi Gordan Bakota'nın Valilik ziyareti sırasında bir konuşma yapan Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer ise "Avrupa Birliği ile Türkiye'de herkes tarafından paylaşılan bir konu. Avrupa Birliği sadece sosyal ve ekonomik olarak değil, insan hakları hususunda da dünya barışına ve iyi ilişkilere yardımcı olacak bir proje bu nedenle çok önemli. Aday ülkeler olarak birbirimizi destelemekte çok akıllı bir yol. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızda Hırvatistan ile aynı fikirde. Fikirlerini ve gayretlerini paylaşıyorlar. Kırıkkale nüfus olarak çok büyük bir yer olmasa da kendine has özelliklere sahip. Coğrafi konumumuz ülkenin tam ortasında" şeklinde konuştu.

Vali Demirer, "Bu nedenle Türkiye'nin savunma sanayi Kırıkkale'de kurulmuş. MKE 1920'li yıllarda Kırıkkale'de faaliyete başladı. 1989 yılında il olduk. MKE ile özel sektörde Kırıkkale'nin önemli bir payı var. MKE'de çalışan mühendisler özel sanayilerin temellerini oluşturmuştur. Bu potansiyelden uluslar arası düzeyde istifade etmek istiyoruz. Kısa bir süre önce Özbekistan büyükelçisi de Kırıkkale'ye gelerek ziyaretlerde bulundu. O zamanda söyledim. Burada en önemli rolü Ticaret ve Sanayi Odamız üstlenmiştir. Üzerime düşen konularda yardımcı olmayı peşinen taahhüt ediyorum" dedi.

Hırvatistan Büyükelçisi Gordan Bakota, valilik ve belediye ziyaretlerinin ardından Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KTSO) Kırıkkaleli iş adamları ile bir araya geldi. İki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirmek amacı taşıyan programda açıklamalarda bulunan Büyükelçi Bakota, Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde iki ülkenin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyleyerek, "Ticari ilişkilerde engel yok" dedi.
 
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KSTO Başkanı Cemalettin Akdoğan, Kırıkkale İli'nin ekonomik ve sosyal yapısı hakkında bilgiler verdi. Akdoğan, "Kırıkkale Türkiye'nin tam merkezinde yer alıyor. Toplam nüfusu 286 bin civarındadır. İlimizde işsizlik oranı yüzde 11'lerde seyrediyor. İstihdam oranları ise tarım 59 bin, sanayi 12 bin, inşaat 5 bin ve hizmet sektöründe 36 bin kişi istihdam edilmiştir. İlimizdeki emekli sayısı 18 bin, ev kadını 78 bin, öğrenci 47 bin ve diğer çocukların sayısı ise 14 bin civarındadır. SSK'lı sayısı 22 bin 800, Bağkur'lu sayısı 6 bin 500 ve Emekli Sandığı'na bağlı kişi sayısı 16 bindir" bilgilerine yer verdi.

Kırıkkale'nin yaşanılabilirlik anlamında gelişme içerisinde olduğunu belirten Akdoğan, "CNBC-e Dergisi'nin Türkiye'nin 81 vilayeti arasında ekonomik, sosyal, eğitim, sağlık ve kültür sanat alanları üzerinde araştırmada bulunmuştu. Yapılan bu araştırmalarda Kırıkkale ili yaşanılabilirlik açısından 81 vilayet arasından 7'inci sırada yer almıştı. Kırıkkale gelecek vaat eden bir şehirdir. İlimizde MKE Silah Sanayi gelişmiştir. Ancak son dönemlerde devlet yatırımları azalmıştır. Şuan ise Savunma Sanayisi Müsteşarlığı ile MKE Kurumu arasında 200 milyon Dolarlık bir iş hattının yapılması planlanıyor" dedi.

Akdoğan, "Ülkemizde hazırlanan yeni teşvik yasasından Kırıkkale ilimizde yararlanacak ve teşvik kapsamına alınacaktır. Bu nedenle Kırıkkale'miz eski şanlı tarihine dönecek ve Türkiye'de sanayinin kalbi durumuna yeniden dönüştürülecektir. Şuan burada olmamızın amaçlarından birisi de bununla alakalıdır. İki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek, ülkelerin ekonomik yapısı hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için buradayız. Dünya barışını sağlayacak en büyük etken ülkelerin ticaretçileridir. Bu anlamda dünya barışının oluşmasında da katkı sağlayacağız" şeklinde konuştu.

KSTO Başkanı Cemalettin Akd'destelemekte çok akıllı boğan'ın konuşmalarını büyük bir dikkatle dinleyen Hırvatistan Büyükelçisi Gordan Bakota, Kırıkkale'de çok güzel karşılandığını, insanların devamlı sıcak bir yaklaşım ve güleryüz gösterdiğini söyledi. Bakota, "Buradaki sıcak iletişim beni çok etkiledi. Kendimi evimde gibi hissettirdiler. Burada gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde karşılaştığımız idareciler bizleri çok iyi karşıladı. Öncelikle bu konuda herkese teşekkür etmek istiyorum. Burada ki izlenimlerimle, yeni gelişen projelerin varlığı, gelişen ve yükselen binaların olduğu, şehrin güzel bir inşaat alanı olduğunu gördüm. Şehir her yönüyle geleceği parlak bir görüntü veriyor" dedi.
Hırvatistan'ın coğrafi konumu hakkında bilgiler veren Bakota, "Ülke olarak Avrupa'nın tam ortasındayız. Zagreb şehri endüstrinin en canlı olduğu şehir. Çok uzun bir sahil şeridine sahibiz. Turizm bizim için gerçekten çok önemli. Çok önemli bir konumda yer alıyoruz. Zagrep'ten her bölgeye 4 saatte ulaşabilirsiniz. Türkiye'den 2 saat gibi kısa bir sürede Zagreb şehrine ulaşabilirsiniz. Türkiye'den Avrupa'ya gitmek istiyorsanız, Hırvatistan'dan geçmeniz gerekiyor. Bu nedenle ülkemizin bulunduğu konum ve ulaşım durumu çok müsait bir durumdadır" açıklamasında bulundu.

Büyükelçi Bakota, iki ülke arasındaki ilişkiler konusunda önemli açıklamalarda bulunarak, "Türkiye-Hırvatistan ilişkileri iki ülke açısından da çok önemlidir. İlişkilerin güçlendirilmesi ve birlikte hareket edilmesi çok güzel sonuçlar doğurabilir. Türk iş adamları vize sorunu yaşamadan ticari anlamda ülkemize gelebilir ve çalışabilirler. Ticari ilişkilerde engel yok. Her şeyden önemlisi Avrupa Birliği'ne tam üyelik konusunda da birlikte hareket edilmelidir. Bu sayede en geç 2011 yılında tam üye olabiliriz" diye konuştu.

Büyükelçi Bakota, "Misafirperverliğinize teşekkür ederim. Kırıkkale'deki ilk izlenimlerim çok iyi. Kırıkkale çok güzel bir şehir. Split şehrimiz ile Kırıkkale arasında büyük benzerlik var. Şehir önemli kültürel değerlere sahip. Ben Hırvatistan ile Türkiye arasında elçilik yapmaya geldim. Benim amacım ülkemizi ve ticareti tanıtmak. Bizde Türkiye gibi NATO üyesiyiz. Her zaman Türkiye ile Hırvatistan'ın balkanlarda önemli bir yeri olmuştur. NATO konusunda Türkiye bizi desteklemiştir. İki ülkeyi de Avrupa birliğinde görmeyi çok istiyoruz. Özellikle ticari konularda son yıllarda önemli gelişmeler yaşanmıştı. Kırıkkale yeni yatırımlara açık bir yer. Umarım bugün gayretlerinizle yatırımcılara destek vereceğiz" diye konuştu.