+ H?ZMETLER
BTD, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile işadamlarına yönelik Makedonya Fuar Organizasyonuna katıldı.

BTD, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile işadamlarına yönelik Makedonya Fuar Organizasyonuna katıldı. BTD, Ticaret Odası Yetkililerini ve İşadamlarını Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezır, Makedonya İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Bölümünden Filiz Veli, Makedonya Boşnak Partisi Genel Başkanı, Makedonya Ankara eski Büyükelçisi Melpomeni Korneti, Matto Meclis Üyesi ve Migros unlu mamüller işletmecisi Maksut Karayalçın ile görüştürdü.

Fuar, Devlet Bakanı ile görüşmeler, ikili görüşmeler, Büyükelçi ile görüşmeler sağlandı.

BİLGİ VERİLDİ
Türk Dış Ürünler ihraç fuarını Makedonya da ziyaret eden heyete ülkede yapılacak yatırımlar hakkında devletin sunduğu imkanlar konusunda bilgi verildi.6 günlük ziyaretin ilk gününde karşılıklı görüşmeler yapıldı. Ankara Ticaret Odası ve Kırıkkale TSO heyetine Makedon ve Türk büyükelçiliği tarafından ticari konularda bilgi verildi.

ÜST DÜZEY GÖRÜŞME
Türkiye’nin Makedonyla büyükelçisi Gürol Sökmensüver yaptığı konuşmada “Makedonya Avrupa Birligine aday bir ülkedir. Nüfusu 2 milyon ancak buraya yapılan yatırımlar 650 milyonluk bir pazara hitap eder.buraya şirketler kurunuz.Pazarı açık bir ülkedir.”dedi.Üsküp büyükelçiligi Ticaret Müşavirligi yetkililerinden Ticaret Müşaviri Şenol Türkyılmaz Makedonya’da Türklere karşı büyük bir sempatinin olduğunu vurğuladı.Makedonya’nın Türkiye deki İstanbul başkonsolosluğu yatırım Ajansı görevlilerinden Filiz Veli tarafından davetlilere yatırım avantajları hakkında sunum yapıldı.

YATIRIM DAVETİ
Makedonya Serbest Bölge direktörü Edin Fakic,Serbest bölge müdür yardımcısı Lega ülkenin yatırımcılara sağladığı avantajları anlattılar.Makedonya Havaalanı Türk Şirketi TAV tarafından yapılırken Cevahir Holdinğ konut üzerine ve şişe Cam fabrikası ise yeni fabrika kurmaya hazırlanıyor.Ülkede ETİ,Hamidiye Suları,Ülker Vb. gibi Türk ürünlerini her marketin raflarında görmek mümkün.Ülkede kamu yatırımlarında hiçbir hak ediş sıkıntısı yaşanmıyor.Ülke özellikle enerji ve gıda üzerinde yatırıma muhtaç durumda.